Profile

Profile and Company History


Setaş was founded in 1966 as a producer and representative agency of dye and chemicals for textiles and leather industries.

By 1987 Setaş had advanced on its research and begun disperse dye production.
In 1989 Setaş ceased to be a representative agency for other companies and focused on its own production.

1997 saw the first production of print pastes for cellulose fibers and acid and metal complex dyes for polyamide fibers.

In 2002 Setaş became the first and only Turkish member of ETAD (The Ecological and Toxicological Association of Dyes and Organic Pigments Manufacturers), a distinguished organization of world' s most prominent dye producers that work on human health and environmental protection. All prominent organizations had been active in those areas with the sense of protecting our common future.

In 2003 Setaş began the production of organic synthetic pigment as well as liquid acrylic dye for textile and paper sectors.

Setaş also began masterbatch production in 2004. Proving itself within a short period of time, Setaş became the greatest supplier in Turkey in one of the most important branches of chemical industry.

In 2007 Setaş began the production of lubricants for fiber lubricating technologies as well as investing in a new business branch. Metal coating sector met Setaş colours when electrostatic powdered dye facility began production.

Denim fashion keeps it dynamism with special effects. In 2010 Setaş began its chemical production project to help the sector in developing new products. Turkey' s continuing global leadership in denim production was a locomotive for Setaş' s research and development.

Setaş opened a technology center to unite its various chemistry based disciplines and embark upon new projects with the synergy created there. The motto "power is comes from communication and information sharing" is one of the fundamental principles of this center.

Setacoat, Powder Coating Business Unit of Setaş Kimya, started production towards the end of 2007. In 2014, Powder Coating Business moved to its 12.000m2 new location in ÇOSB and increased capacity to 6000 tons/year.

Setaş will strengthen its current units and pursue new investments in harmony with the global advancements.

Setacoat, Powder Coating Business Unit of Setaş Kimya, started production towards the end of 2007. 

In 2014, Powder Coating Business moved to its 11.000m2 new location in ÇOSB and increased capacity to 6000 tons/year.

2016 - Setaş kimya has joined the United Nations Global Compact (UNGC) in 6 September 2016.

Üretim Faaliyetleri


Setaş Color Center, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi' nde 3 farklı üretim tesisinde, Özbekistan Taşkent' te ise pigment üretim tesisi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu tesislerde tekstil, kağıt, metal ve plastik sanayi için boya, yardımcı kimyasal, optik ağartıcı, elektrostatik toz boya ve masterbatch üretimleri yapılmaktadır.

İleri teknoloji ekipmanlar ile verimlilik, ekolojik uygunluk, yüksek kalite ve sıfır iş kazası hedeflenerek yapılan üretimler, esterifikasyon, diazo reaksiyonları, metilasyon, coupling, enjeksiyon, molding gibi çeşitli kimyasal ve fiziksel prosesleri içermektedir.

Üretim Kapasiteleri


Reaksiyon bölümü: 6.000 ton üretim kapasitesine sahip bölümde sıvı reaktif, sıvı akrilik ve sıvı kükürt boyaları üretilmektedir.

Dispersiyon bölümü: 10.000 ton üretim kapasitesine sahip bölümde pigment ve vat dispersiyonları ile sıvı dispers boyalar üretilmektedir.

Kimyasal bölümü: 25.000 ton üretim kapasitesine sahip bölümde tekstil sektörü için yardımcı kimyasallar ile, kağıt ve tekstil sektörleri için optik beyazlatıcılar üretilmektedir.

Masterbatch bölümü: 10.000 ton üretim kapasitesine sahip bölümde elyaf, ambalaj ve kablo sektörleri için PET, PE, PP, PA bazlı renkli, siyah ve fonksiyonel masterbatchler üretilmektedir.

Elektrostatik toz boya bölümü: 6.000 ton üretim kapasitesine sahip bölümde Epoxy, PES ve Hibrid elektrostatik toz boyalar üretilmektedir.

Şirket Tarihçesi


1966 yılında ticaret hayatına ilk adımını atan Setaş, tekstil ve deri sanayi için boya ve kimyasal madde üretimi ve temsilciliğine başladı.

1987' ye gelindiğinde Setaş araştırmalarını geliştirmiş, ilk dispers boya üretimini gerçekleştiriyordu.

Setaş 1989' da temsilciliklerini bırakma kararı alıp tamamen kendi üretimine odaklandı.

1997 yılında selüloz elyaf için baskı boyaları, poliamid elyaf için asit ve metal kompleks boyaları üretimine başladı.

2002 yılında Setaş dünyadaki önemli boya üreticilerinden oluşan, insan sağlığı ve çevrenin korunması konularında çalışmalar yapan ETAD (The Ecological and Toxicological Association of Dyes and Organic Pigments Manufacturers) adlı saygın derneğin ilk ve tek Türk üyesi oldu. Bütün önemli kuruluşlar ortak geleceğimizi koruma bilinci içinde benzer faaliyetler içine giriyordu.

2003 Setaş ilk organik sentetik pigment üretimini gerçekleştirirken, aynı yıl Tekstil ve Kağıt sektörleri için sıvı akrilik boya üretimine başladı.

2004 yılında Masterbatch üretimine başladı. Kimya sektörünün önemli kollarından biri olan bu alanda kısa süre içinde kendini kanıtlayarak Türkiye' nin en büyük tedarikçisi konumuna geldi.

2007' da lif yağlama teknolojilerinde kullanılan yağların üretimine başlayan Setaş, aynı sene yeni bir iş koluna yatırım yaptı.

Elektrostatik Toz Boya üretim tesisi 2007 yılında faaliyete geçerek Setacoat markası ile metal kaplama sektörünü Setaş' ın renkleri ile tanıştırdı.

Denim' de moda özel efektlerle her geçen gün dinamikliğini korurken, 2010 yılında Setaş bu sektöre yeni ürünlerin geliştirmesi için kimyasal üretim projesine başladı. Türkiye' nin denim üretiminde global anlamda öncülüğünü devam ettirmesi Setaş' ın Ar-Ge çalışmalarının lokomotifi oldu.

İçinde barındırdığı kimya temelli farklı disiplinleri buluşturmak ve buradan doğacak sinerji ile yeni çalışmalar yapabilmek için Setaş 2011 yılının Eylül ayında Teknoloji Merkezini açtı. Güç iletişim ve bilgi paylaşımından beslenir ilkesi bu merkezin temel yaklaşımlarından biridir.

2007 yılında kurulan elektrostatik toz boya bölümü , 2014 yılında ÇOSB' de 11.000 m2' lik yeni bir tesise taşınarak kapasitesini 6000 Ton / yıl a çıkardı.

2016 yılında Setaş Kimya 6 Eylül 2016 tarihinde, United Nations Global Compact (UNGC) platformuna üye olarak katılmıştır.

Gelişen dünya ile beraber Setaş da mevcut birimlerini güçlendirip yeni yatırımlara girmeye devam edecektir.

Profile

Powder Coatings

» Architectural Systems
»City Furniture
»Appliances
»Store Fixtures
»Fence Systems

Powder Coatings

» HVAC systems
»Automotive
»Lighting Systems
»Steel structures
» Special Products

Contact

Address :  Çerkezköy Organize San. Bölgesi İsmet Paşa Mah. 2.sok. No:7 9520 Kapaklı / Tekirdağ / Türkiye
Phone:+90 282 758 17 85
E-mail  : setacoat@setas.com.tr